جزییات خبر

دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر می کند

کتاب «تاریخ و هویت در عربستان» اثر «یاسر قزوینی حائری» منتشر می شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۷/۲۶ - ۱۳:۳۲ | نویسنده:یاسر قزوینی

واکاوی تاریخ تحولات عربستان در عصر حاضر در قالب یک کتاب

«نگاهـی از درون و برون به تاریـخ و هویـت در عربستـان سعـودی» کتابـی است که به زودی به قلــم یاسـر قزوینـی حائری و از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر می شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، این کتاب تلاش می کند تا ابعاد مختلف اجتماعی و سیاسی تاریخ عربستان سعودی در عصر حاضر را مورد واکاوی قرار دهد.

قزوینی حائری در این رابطه چالش رویکرد وهابی سایه افکن بر عربستان سعودی به ویژه پس از تلاش ملک عبدالعزیز برای شکل دادن به شبه دولت ـ ملتی مستقر با رویکردهای مدرن و مشکلات هویتی ناشی از آن را مورد توجه قرار داده و رویکرد وهابی تحت عنوان «گفتمان بن غنام» را به مثابه یک سر نخ بررسی کرده است و تداوم آن را در تاریخ معاصر عربستان سعودی و حتی جهان اسلام در شکل های مختلفی از جمله جریان اخوان سعودی، جهیمان العتیبی و القاعده رصد می کند.

نویسنده این کتاب معتقـد است: رد پای این گفتمــان را امروزه می توان در آنچه خود را دولت خلافت می نامد به خوبی دید. او می افزاید: این نوشته علاوه بر توجه به جریان های درونی تلاش کرده است تا تاثیر حوادث و فرآیندهای بیرونی را نیز بر سیاست و جامعه عربستان سعودی در عصر حاضر نشان دهد. در این بین حوادثی  همچون اکتشاف نفت، حوادث مرتبط با فراز و فرود عرب گرایی در جهان عرب در نیمه نخست قرن بیستم، برآمدن اسلام گرایی و اوج آن یعنی پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، جهاد افغانستان، پایان جنگ سرد در دهه نود میلادی و بحران خلیح فارس در این دهه، حملات 11 سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان و عراق و همچنین انقلاب های عربی در سال 2011 و در پی آن برآمدن آنچه خود را دولت خلافت می خواند،  مورد توجه بوده است.

یاسر قزوینی حائری ـ عضو هیئت علمی گروه تاریخ در دانشگاه تهران است و تا کنون در گروه تاریخ و گروه مطالعات عراق دانشکده تهران به تدریس پرداخته و علاوه بر این صاحب تالیفات، مقالات و یادداشت های متعددی در مطبوعات مختلف است.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.