جزییات خبر

«محتشم نامه» تازه ترین اثر «مهدی امین فروغی» منتشر شد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۰ - ۱۲:۰۱ | نویسنده:مهدی امین فروغی

«محتشم نامه» تازه ترین اثر «مهدی امین فروغی» که گزیده ای از ترکیب بندهای عاشورایی در استقبال «محتشم کاشانی» است منتشر شد.

به گفته ی امین فروغی: محتشم کاشانی شاعر قرن دهم هجری با ترکیب بند شگفت انگیز خود، روحی تازه در کالبد مرثیه سرایی در زبان پارسی دمید و جوششی در دلها پدید آورد.

محتشم به مرثیه سرایی در ادب پارسی اعتبار بخشید و تأثیری شگرف از خود بر جای گذاشت که با مطالعه ی آثار مرثیه سرایان پس از او، عظمت این تأثیرگذاری به وضوح نمایان است.

امین فروغی افزود: از بدو سرایش این ترکیب بند تاکنون، بسیاری از بهترین شاعران پارس گوی به استقبال محتشم کاشانی رفته و آثاری تابناک پدید آورده اند و چنین شد که پژواک صدای محتشم، قرن هاست که جان های مشتاق را می نوازد و بسیارانی را میهمان خوان کرم سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام می کند.

امین فروغی گفت: بر سنگ بنای محتشم در ادب پارسی، معموره ای شگفت سر برکشید که امروز بالنده ترین دوره ی خود را شاهد است. وی افزود: در روزگار ما، اقبال شاعران به مرثیه سرایی از هر زمانی بیشتر است و شاعران به صورتی گسترده به سرایش مرثیه روی آورده اند و هر یک بنا بر ذوق و بینش خود آثاری را پدید آورده اند که در بعضی موارد شاهد رویش هایی ستایش برانگیز هستیم و امید آن می رود که در آینده این نخل پرثمر را بارورتر از گذشته ببینیم.

امین فروغی در محتشم نامه 34 ترکیب بند برگزیده که در استقبال محتشم کاشانی سروده شده را گرد آورده است. وی از شاعرانی که اثری در قالب ترکیب بند و در استقبال محتشم کاشانی سروده اند دعوت کرد آثار خود را به آدرس:  mohtashamnaameh@gmeil.com ارسال نمایند تا در جلد دوم محتشم نامه چاپ شود.

محتشم نامه به همت دفتر نشر فرهنگ اسلامی در 548 صفحه چاپ و راهی بازار نشر شده است. علاقمندان می توانند با مراجعه به سایت دفتر نشر فرهنگ اسلامی www.daftarnashr.com  و یا با تماس با شماره های 33112100-021 این کتاب را تهیه کنند.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.