جزییات خبر

دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر کرد

بازخوانی زوال و انحطاط «امپراتوری عثمانی» در یک نگاه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۲ - ۱۰:۳۸ | نویسنده:عبدالعلی اسپهبدی

دفتر نشر فرهنگ اسلامی منتشر کرد

بازخوانی زوال و انحطاط «امپراتوری عثمانی» در یک کتاب

«امپراتوری عثمانی» کتاب تاریخی و تحلیلی نوشته‌ ی خلیل اینالجیق محقق و استاد افتخاری تاریخ در دانشگاه شیکاگو، به تازگی به زبان فارسی ترجمه شده است تا علاقه‌ مندان ایرانی با دیدگاه‌ های این مورخ و نویسنده نامدار ترکیه درباره ‌ی علت‌ های انحطاط و زوال این امپراتوری بیشتر آشنا شوند.

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، این در حالی است که علت‌ های این زوال با همه ‌ی اهمیت و جذابیت آن، از  منظر عثمانی شناسان ترک و اروپایی، هنوز مورد بررسی کامل قرار نگرفته است و بسیاری از بایگانی ‌ها، تاکنون در دسترس پژوهش‌گران قرار نگرفته است.

در این میان اثر این نویسنده نامدار که امسال صدمین سال تولدش را جشن گرفت با  ترجمه عبدالعلی اسپهبدی و ویراستاری غلامرضا امامی از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به ‌زودی منتشر می‌شود، اثری که در آن به تاریخ تحلیلی و تحقیقی سه قرن نخست امپراتوری عثمانی (حدود قرن‌ های 13 تا 16 میلادی)  پرداخته شده است.

در سیر تاریخی رشد و گسترش این امپراتوری همچنین به این موضوع هم اشاره شده که «سلیمان قانونی»، خود را سلطان دو دریا، دو قاره و به طور خلاصه سلطان این جهان می‌ دانست و با گذشت زمان به یک امپراتور منطقه‌ ای محدود به آسیای صغیر و سرزمین‌ های عربی، تبدیل شد اما در نهایت حتی سلطانی مانند «سلیم سوم» - که با تاثیر از انقلاب کبیر فرانسه درصدد انجام اصلاحات برآمده بود - در مقابل مخالفت‌ های جدی صاحبان منافع، از ادامه برنامه خود بازماند .

نویسنده این کتاب بیان می‌ کند که عثمانی ها اولین ملتی بودند که شریعت اسلامی را به صورت یک نظام قانونی در تمام ابعاد دولتی  و اجتماعی به اجرا درآوردند و به امپراتوری بزرگی تبدیل شدند که از سواحل دانوب تا فرات امتداد داشت و بزرگ‌ ترین ارتش های صلیبی اروپا را در هم شکسته، قوی‌ ترین زمامداران جهان اسلام را به چالش گرفته و با امیر تیمور، جهان گشای نو پیدای آسیای مرکزی و ایران، دست و پنجه نرم کرده بود.

در همین حال امپراتوری عثمانی با چنین قدرتی نمی‌ تواند در مقابل  پیشرفت‌ های نظامی، فنی، اقتصادی  و  علمـی اروپاییـان مقاومت کند و توسعه ‌طلبی‌ هایش با تحمیل عهدنامه ‌های تحقیر‌آمیز بین المللی متوقف می‌ شود.

نویسنده این اثر همچنین نتایج این زوال را در بخش دیگری بازگو می ‌کند و می‌ آورد این امپراتوری که روزگاری به قول یکی از جهانگردان اروپایی با نقدینه طلا های خود می‌ توانست تمام کشورهای اروپا  را به چالش بگیرد، دیگر نمی‌ توانست از عهده ‌ی مخارج ارتش مجهز به سلاح‌ های آتشین و توپخانه و سربازان حرفه ‌ای برآید.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.