جزییات خبر

«سیمرغ سهند» زندگی نامه داستانی شهریار به چاپ سوم رسید

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۹/۱ - ۱۴:۰۰ | نویسنده:محمدرضا اصلانی
«سیمرغ سهند» زندگی نامه شهریار شعر ایران زمین، برای سومین بار از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به زیر چاپ می رود.

«سیمرغ سهند» زندگی‌نامه شهریار شعر ایران زمین، برای سومین بار از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی به زیر چاپ می‌رود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، محمدرضا اصلانی نویسنده این اثر توضیح داد که کتاب زندگی استاد شهریار در سال1377  برای نخستین بار و در سال 1380 برای بار دوم منتشر شد و اکنون قرار است این کتاب با ویرایشی جدید و باز نویسی و الحاق‌ های لازم به زودی روانه بازار نشر شود.

این در حالی است که زندگی شهریار تاکنون به شکل‌های متفاوتی در قالب آثار مکتوب و سینمایی و تلویزیونی به تصویر کشیده شده است. روایت‌هایی که در عین حال بازتاب‌های متفاوتی در میان مخاطبان و حتی اعضای خانواده آن استاد شهیر ادب فارسی داشته است.

در همین زمینه محمدرضا اصلانی نویسنده کتاب «سیمرغ سهند» معتقد است در بیان بیوگرافی هنرمندان و شخصیت‌های برجسته، طبیعی است که باید قسمت‌هایی از زندگی خصوصی‌شان را به امانت نگاه داریم؛ سایر کتاب‌های بیوگرافی استاد، اغلب به شکل جمع‌آوری و تدوین ارایه شده است در حالی‌که اثر من به شکل رمان، زندگی‌نامه شهریار را بیان می‌کند.

وی اضافه کرد: در این اثر داستانی، تلاش کرده‌ام مخاطبان را با زندگی پر فراز و نشیب «استاد شهریار» از بدو تولد تا پایان زندگی و پشت سر نهادن دوره‌های کودکی، نوجوانی و چگونگی حضور وی در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و ادبی آشنا کنم.

محمدحسین بهجت تبریزی ملقب به شهریار روز 27 شهریور1367  رخ در نقاب خاک کشید و در مقبره‌الشعراء تبریز به خاک سپرده شد. بعدها روز درگذشت او را «روز شعر و ادب فارسی» نام نهادند.

حیدر بابایه سلام(سلام بر حیدر بابا) اثر شاخص شهریار و از شاه‌کارهای ادبیات ترکی آذربایجان از معروف‌ترین آثار وی به شمار می‌رود که تاکنون به بیش از 80 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.