جزییات خبر

نقد و بررسی کتاب «نگاهی از درون و برون به تاریخ و هویت در عربستان سعودی» در سرای اهل قلم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ - ۱۴:۱۰ | نویسنده:

«نگاهی از درون و برون به تاریخ و هویت در عربستان سعودی» نقد و بررسی می شود.

نشست رونمایی و نقد و بررسی کتاب «نگاهی از درون و برون به تاریخ و هویت در عربستان سعودی» روز شنبه 24 بهمن ساعت 16-18 در سرای اهل قلم برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، این کتاب به قلم یاسر قزوینی حائری عضو هیات علمی گروه تاریخ در دانشگاه تهران می باشد و این جلسه با حضور آقایان غلامرضا امامی، حسین رویوران و احمد کاظم زاده برگزار می شود.

خصلت دو گانه هویت پر چالش سعودی از جمله اموری است که مورد توجه این کتاب می باشد. در این کتاب تلاش شده تا هم گرایی ها و واگرایی های دو عنصر اصلی تشکیل دهنده هویت سعودی یعنی آل سعود و مسئله تبعیت از ایشان به مثابه یک امر هویتی و البته نامگذاری این سرزمین به نام این خاندان، و از سوی دیگر جریان اسلام گرای برآمده از جنبش محمد بن عبدالوهاب نشان داده شود. این دو عنصر در کنار عنصر سرزمین نجد مثلثی را تشکیل می دهند که در طول تاریخ معاصر عربستان کمتر اتفاق افتاده که اضلاعی همگرا و منتظمی را برای مثلث هویتی عربستان سعودی تشکیل دهند. مثلثی که قوام قدرتش به درآمد بالای نفتی است که از سوی شرکت آرامکو سامان می یابد.

این کتاب بر پایه منابع فارسی، عربی و انگلیسی در 252 صفحه و قطع رقعی به تازگی از سوی دفتر نشر فرهنگ اسلامی نشر یافته است.

سرای اهل قلم خانه کتاب واقع در خیابان انقلاب، خیابان فلسطین جنوبی، کوچه خواجه نصیر، پلاک 2 می باشد. 

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.