جزییات خبر

«خدا در علم» تازه‌ترین اثر عبدالرحیم گواهی منتشر می‌شود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۲/۲۸ - ۰۹:۳۸ | نویسنده:
پاسخ‌ به شائبه‌های تضاد علم و دین از دیدگاه دانشمندان معاصر


«خدا در علم» عنوان جدیدترین اثر دکتر عبدالرحیم گواهی است، که تلاش می‌کند دیدگاه‌های برخی از فیزیک‌دانان و فیلسوفان بزرگ معاصر را در حوزه ارتباط علم و دین بازتاب دهد.
به گزارش روابط عمومی دفتر نشر فرهنگ اسلامی، این اثر در برگیرنده سه رساله جداگانه از فیزیک‌دانان و فیلسوفان بزرگ معاصر و طرح گفت‌وگوی مباحث علمی و معرفتی میان آنان است که به‌زودی راهی بازار نشر می‌شود.

«گفت‌وگویی درباره‌ی رابطه علم و دین» اثر «ورنر هایزنبرگ» محصول گفت‌وگوی بزرگ‌ترین دانشمندان فیزیک طی دوجلسه و به فاصله ۲۵ سال، «خدا و علم» اثر «ژان گیتون» و گریچکا و ایگور بوگدانف و «سیمای خداوند» اثر ایگور و گریچکا بوگدانف عنوان سه رساله‌ای است که در کتاب «خدا در علم» به آن پرداخته شده است.

عبدالرحیم گواهی نویسنده صاحب‌نام این اثر - که در حال حاضر ریاست گروه آینده‌نگری علم و فناوری فرهنگستان علوم، همچنین ریاست مرکز پژوهش ادیان جهان (NGO) را بر عهده دارد - درباره‌ی تازه‌ترین کتاب خود توضیح داد: وجه مشترک همه آثار بررسی شده در این کتاب آن است که به وضوح وجود (سیمای) خداوند را در پهنه هستی و عرصه علم و دانش به نمایش می‌گذارد و برای همیشه تلاش می‌کند شائبه تضاد علم و دین، خدا و علم، و در آخر عقل و دین و غیره را از بعضی از ذهن‌های خام و ساده اندیش، یا علم‌زده و ماده‌گرای بشری بزداید. به همین دلیل نام این مجموعه را «خدا درعلم: سه رساله علمی ، فلسفی و کلامی در معرفت کردگار» گذاشتم.

وی که در نیم قرن تلاش علمی، ترجمه و تألیف حدود ۵۰ عنوان کتاب و ۲۰۰ عنوان مقاله را در کارنامه‌ی پربار خود ثبت کرده است، به تشریح موضوع سه رساله مورد استفاده در این اثر نیز پرداخت و افزود: رساله نخست با عنوان «گفت‌وگویی درباره‌ی رابطه علم و دین» اثر ورنر هایزنبرگ، محصول گفت‌وگوهایی است که بزرگترین دانشمندان فیزیک مانند پروفسور «ورنر هایزنبرگ» برنده جایزه نوبل فیزیک در سال۱۹۳۱، پروفسور «نیلز بور» برنده جایزه نوبل فیزیک در سال۱۹۲۲، پروفسور «ولفگانگ پاولی» برنده جایزه نوبل فیزیک در سال۱۹۴۵ و پروفسور «پاول دیزاك» برنده نیم جایزه نوبل فیزیک در سال۱۹۳۳، طی دوجلسه به فاصله ۲۵ سال داشته‌اند. همچنین نقل قول‌هایی از پروفسور «آلبرت انیشتین» و پروفسور «ماکس پلانک» نیز در این کتاب ارایه شده است.

به گفته‌ی گواهی، رساله دوم با عنوان «خدا و علم» اثر «ژان گیتون» و گریچکا و ایگور بوگدانف، سوال‌هایی را مانند «حقیقت چیست؟»، «آیا برتر از حقیقت چیزی وجود دارد؟»، «آیا تصور دنیای مادی مفهومی دارد؟»، «جهان از کجا آمده است؟» مطرح و مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. 
وی در توضیح محتوای رساله سوم با عنوان «سیمای خداوند» اثر ایگور و گریچکا بوگدانف یادآور شد که این کتاب نیز به لحاظ محتوی در ادامه اثر قبلی است و با تشریح نظریات پیدایش هستی، به طرح بحث «معرفت کردگار» از طریق شناخت خداوند از دل علم و طبیعت و آفرینش جهان می‌پردازد.

بر اساس این گزارش کتاب «خدا در علم» قرار است به‌زودی در ۳۱۲ صفحه و با قطع وزیری در فروشگاه‌های دفتر نشر فرهنگ اسلامی ارایه شود.

دکتر عبدالرحیم گواهی متولد ۱۳۲۳ در تهران، فارغ‌التحصیل رشته‌ مهندسی نفت از دانشکده نفت آبادان، فوق لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه هاروارد و دارای مدرک دکتری ادیان خارجی و دین‌شناسی تطبیقی از دانشگاه اوپسالای سوئد است.

او قبل و بعد ‌از انقلاب اسلامی در مسوولیت‌های مختلفی مانند مدیریت شرکت IBM در ایران، رییس دفتر مخصوص مهندس بازرگان، معاونت وزارت نفت، سفیر ایران در برخی کشورهای اسکاندیناوی، ژاپن و نروژ، معاونت وزارت صنایع سنگین، دبیر کلی سازمان همکاری‌‌های اقتصادی (اکو) و دبیرکلی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن، خدمات ارزنده‌ای انجام داده است.
ترجمه و تألیف حدود ۵۰ عنوان کتاب و ۲۰۰ مقاله در زمینه‌های فلسفی، عرفانی، شرق‌شناسی، غرب‌شناسی، اسلام‌شناسی، ادیان زنده جهان، تاریخ ادیان، سیاسی، اقتصادی و... و دریافت بالاترین نشان فرهنگی کشور ژاپن ـ نشان سیمین و زرین ـ از دست امپراتور ژاپن حاصل بیش از نیم قرن تلاش و تحقیق و تفحص این دانشمند فرهیخته در حوزه‌های گوناگون است.

دفتر نشر فرهنگ اسلامی اطلاعات آثار خود را از طریق سایت دفتر به نشانی www.daftarnashr.com یا کانال تلگرامی آن به نشانی telegran.me/daftarnashr در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.