جزییات خبر

کتاب «امپراتوری عثمانی» رونمایی شد

زبان و ادبيات فارسي نقش بسيار مهمي در امپراتوري عثماني داشت

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۵/۳۱ - ۱۳:۵۷ | نویسنده:
عبدالعلی اسپهبدی در نشست رونمایی از كتاب «امپراتوري عثماني» گفت: هدف از ترجمه اين كتاب اين بود كه مي خواستم بدانم امپراتوري عثماني به عنوان همسايه بزرگ ايران در چه وضعيتي قرار داشت.

به گزارش روابط عمومي دفتر نشر فرهنگ اسلامی، كتاب «امپراتوري عثماني» با حضور حجت الاسلام محمد رضا زائري، غلامرضا امامي و عبدالعلي اسپهبدي عصر ديروز (30 مردادماه) در سراي اهل قلم رونمايي شد.

در ابتداي اين نشست، امامي با اشاره به ويژگي هاي شخصيتي نويسنده كتاب، گفت: اينالجيق از جمله نويسندگان بودند كه طول، عرض و عمق عمرش فراوان بود و پرشكوه زندگي كرد. در سن صدسالگي با ايشان صحبت كردم و تقاضا كردم براي رونمايي كتاب به ايران سفر  كند اما اجل مهلت نداد و نهم مرداد ماه 1395 از دنيا رفتند. براي من گذشته از جنبه فكري و فرهنگي نويسنده، عنايت ايشان به فرهنگ ايران بسيار مهم بود كه چه عشقي به فرهنگ ما داشت.

وي ادامه داد: ما ايراني ها  نتوانتسم از نظر نظامي و سياسي بر جهان موفق شويم اما از نظر فرهنگي كشور موفقي هستيم؛ اين حرف را بر اساس يك حقيقت تاريخي بيان مي كنم. اينالجيق در يك مصاحبه تلويزيوني مي گويد: "تاريخ ايران گذشته اي چند هزار ساله دارد و حكومت عثنماني  از نظر سازمان حكومتي ادامه سنت ايراني است. فرهنگ حكومت عثماني از نظر اداري و فكري يك فرهنگ ايراني بود".

امامي به ترجمه كتاب اشاره كرد و گفت: مترجم سال هاي زيادي براي ترجمه اين كتاب زحمت كشيدند و كتاب با منتهاي دقت ترجمه شده است. من چندین بار كتاب را ويرايش كردم چون مي خواستم كتابي منتشر شود كه ماندگار شود. نويسنده دراين كتاب از هزاران منبع استفاده كرده است. اميدوارم نشر اين كتاب باعث شود با فرهنگ كشورخودمان و حكومت عثماني آشنا شويم.

وي به جمله اي از خليل اينالجيق اشاره كرد و گفت: اين نويسنده معتقد بود تاريخ ايران گذشته اي چند هزار  ساله دارد و عثماني از نظر فرهنگي و سازمان هاي حكومتي ادامه اين سنت ايراني است.  ارادت اين نويسنده  به فرهنگ ايران بسيارمثال زدني است.

در ادامه اين نشست، اسپهبدي با بيان اينكه علاقه من به شناخت حكومت عثماني به نيم قرن قبل بر مي گردد، گفت:  زماني كه با مرحوم شريعتي صحبتي پيش آمد و ايشان اشاره اي به امپراتوري عثماني داشتند من به اين حكومت علاقمند شدم.  اين كتاب را در لندن ديدم و تصميم به ترجمه آن گرفتم.

اسپهبدي ادامه داد: هدف از ترجمه اين كتاب اين بود كه مي خواستم بدانم امپراتوري عثماني به عنوان همسايه بزرگ ايران در چه وضعيتي قرار داشت. اين امپراتوري ايجاب مي كرد كه آن را بشناسم و به ديگران بشناسانم؛ چرا كه طي چندين قرن ارتباط زيادي با ايرانيان داشتند.

وي بيان كرد: زبان و ادبيات فارسي نقش بسيار مهمي در امپراتوري عثماني داشت اما به علت نفوذ انگلستان از اين نقش كاسته شد. نويسنده با همه لطفي كه به ايران داشت اما به طور شايسته حق ايران را ادا نكرده است. نويسنده مي توانست فصلي از كتاب را به نفوذ زبان فارسي اختصاص دهد هرچند درقسمتي از كتاب به زبان فارسي اشاره اي مي كند. نويسنده در اين كتاب از ابن سينا به عنوان دانشمند ترك ياد مي كند و از طبري به عنوان يك فرد عرب نام مي برد.

محمد رضا زائري از ديگر سخنرانان اين نشست، گفت: گرچه كتاب تخصصي است اما كتابي خواندني براي مخاطبان عام است. كسي كه مي خواهد براي اولين بار با تاريخ عثماني آشنا شود يا مي خواهد راجع به اين امپراتوري بداند، اين كتاب بسيار براي او جذاب خواهد بود.  

زائري ادامه داد: تاريخ و تاريخ عثماني از اين جهت مهم است كه تكرار سنت هاي الهي است. براي همين قرآن مكرر توصيه مي كند كه مرور پيشينيان كنيم چون قرار است اين اتفاقات براي خود ما هم به نوعي رخ دهد. اهميت تاريخ عثماني نيز در پنج نكته قابل بررسي است. نكته اول اينكه، تاريخ عثماني امتداد دارد. تركيه به دنبال احياء اين دوره تاريخي است. حتي به شكلي از اشكال مي‌توان گفت كه داعش وقتي از دولت و خلافت اسلامي حرف مي‌زند به دنبال احيا آن ميراث است. سر بريدن‌هاي امروز داعش نيز در گردن‌ زدن‌هاي تاريخ عثماني ريشه دارد.

 

وي ادامه داد: دومين نكته در بررسي تاريخ عثماني؛ پيوند‌ها، سوابق و ريشه‌هاي مشترك و مسائل مشترك بين ايران و عثماني، امروز در ساده‌ترين و نازل‌ترين شكل آن توريست ايراني در تركيه است. نكته سوم اينكه تاريخ عثماني تصور اروپا از اسلام را شكل داده است. چه بخواهيم چه نخواهيم با اروپا و غرب كار داريم بنابراين آگاهي از تصور او نسبت به خودمان بسيار با اهميت است.

زائري افزود: نكته بعدي نيز به تجربه يك دولت مبتني بر عقيده اسلامي اشاره دارد. كتاب «امپراتوري عثماني» شرح 300 سال ابتدايي حكومت عثماني است كه بعد از حكومت عباسي مهم‌ترين و بزرگترين حاكميت اسلامي قلمداد مي‌شود. چرا حكومت خود‌پسند و توهم غلبه سرنگون شد؟ كه به شدت قابل مطالعه است.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به دفتر نشر فرهنگ اسلامی می باشد.